Diğer

Altın Fiyatları Döviz Kurları Kredi Teklifleri Şehir Rehberi
Hakkımızda İletişim

Baykuş Papağanı Fiziksel Özellikleri ve Üreme Sistemi

Baykuş papağanı, diğer adıyla kakapo; sadece Yeni Zelanda'da bulunan bir kuş türüdür. Kakapo'yu diğer papağanlardan ayıran en belirgin özelliği en uzun yaşayabilen papağan türü olmasıdır. Yaşam koşullarına göre farklılık gösterse de ortalama ömürlerinin 90 yıla kadar çıkabildiği kaydedilmiştir. Vücut büyüklükleri 58 cm ile 64 cm arasında değişkenlik gösterir. Ortalama ağırlıkları ise erkek Kakapolarda 2 kilogram, dişi Kakapolarda 1,5 kilogram civarıdır. Birçok farklı şekilde ötebilme yeteneğine sahiptirler. Örnek vermek gerekirse, erkek Kakapolar dişileri etkileyebilmek için baykuş ulumasına ya da boru sesine benzeyen bir ses çıkartabilir.

Baykuş Papağanının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Dünyada uçamayan tek papağan olma özelliğini ellerinde bulunduran baykuş papağanları, çok kısa tüylere sahiptir. Kanatları uçmadıkları için gelişmemiştir ve kanatlarını yalnızca yürürken denge sağlamak amacı ile kullanırlar. Oldukça yuvarlak bir kafaya sahip olan bu papağanlar oldukça kısa gagaları ve alışılmışın dışında uzun kuyrukları ile dikkatleri üzerine çeker. Vücudunun geneli yeşil tüylerle kaplı olan kakapolar, kanatlarında ve kuyruklarında kahverengi tüy rengine sahiplerdir. Tüylü ve baykuşlara benzeyen bir yüzleri vardır. Fazlasıyla yavaş hareket ettikleri için çok savunmasızdırlar.

Diğer kuşlar gibi uçamasalar da ağaçlara tırmanabilirler ve aşağıya inerken birkaç metre süzülerek yol alabilirler. Ağaca çıkmak için tırmanması gerektiğinden yuvalarını ağaç köklerine ya da kayaların aralarına yaparlar.Çeşitli bitkilerle beslenerek hayatlarını sürdürürler.Bitki tohumları ve kabuklu yemişler özellikle tercih ettikleri besinlerdir.Gece saatlerinde aktif hale gelen gelişmiş bir koku alma özelliğine sahiplerdir, geceleri beslenir gündüzleri dinlenirler. Kakapo'nun diğer adına baykuş papağanı denmesinin nedeni de bu baykuş benzeri yapılarından kaynaklanır.

Baykuş Papağanları Nasıl Ürer?

Bu papağan türü her yıl üremez. Üremek için besinlerin çok olduğu ve açlık tehlikesinin bulunmadığı yılları tercih ederler. Yiyeceğin bol olduğu dönemlerde tıka basa beslenir ve kendi ağırlıklarının iki katına kadar çıkabilirler. Üredikleri yıllarda en fazla 3 yumurta yumurtlarlar ve 30 gün kuluçkaya yatarlar. Yumurtadan çıkan yavrular tüysüz doğar, 3 ay sonra tüylenmeye başlar ve ancak 7-8 yılda yetişkin olurlar.