Diğer

Altın Fiyatları Döviz Kurları Kredi Teklifleri Şehir Rehberi
Hakkımızda İletişim

Bohem Dekorasyon Nedir?

Kısaca uyumsuzluğun uyumu olarak özetleyebileceğimiz, Fransa’nın 1800'lü yıllarında özgür, sıradanlıktan uzak,  göçebe hayat yaşayan, gezgin ruhlu çingene kültüründen esinlenmiş bir dekorasyon stilidir. 

Bohem Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

Mistik ve eğlenceli olan bu dekorasyon tarzı, özgürlüğün esas olması sebebiyle bağımsız ruhlu kişiler tarafından çokça tercih edilir.

Özgür yaşamdan ilham alan bohem tarz dekorasyonda, trendler tamamen göz ardı edilerek kişinin kendi zevkine göre yaşam alanında dilediği eşyayı dilediği yerde konumlandırmasına ve birbirine tamamen zıt renkte ve tarzdaki eşyaların istenilen şekilde kombinasyonuna olanak sağlar.

Bohem Dekorasyonun Uygulanmasında Renk ve Desen Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bohem tarzda renk seçiminde de yine esas olan uyumsuz renklerin bir araya getirilerek uyumun yakalanmasıdır.

Bohem Dekorasyonda Eşya Seçimi

Bohem tarz uygulamasında, kanepenin perdelerle benzer renkte olması ya da koltuk takımı içerisinde yer alan parçaların birbiri ile aynı olması beklenmez.

Göçebe hayattan ilhamla ortaya çıkan bu tarzda kolay taşınabilir eşyalar ve özgün dekorasyon parçaları kullanılır. Sanat ve sanatçı ruhuyla direkt ilişkili olduğu için el yapımı ürünler bohem dekorasyonun olmazsa olmazıdır. Bunun yanı sıra geometrik desenli kırlent ve kilimler, salaş duvar süsleri ve perdeleri sıkça kullanılır.

Bohem tarz dekorasyon özgür ve bağımsız ruhun tüm zıtlıklarıyla yaşam alanlarına yansımasıdır.