Diğer

Altın Fiyatları Döviz Kurları Kredi Teklifleri Şehir Rehberi
Hakkımızda İletişim

Hamile Kediler, Köpekler ve Kuşlarla Nasıl İlgilenilmelidir?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının bazı konularda endişe duyması doğaldır. Başta gelen konulardan biri ise hamilelikte evcil dostlarımızın risk oluşturup oluşturmadığıdır. Gerekli önlemler alındığında akla gelebilecek tüm riskler ortadan kalksa bile, anne adaylarımızın bu konuda dikkatlice bilgilendirilmesi gerekiyor.

Hamilelik ve Kediler

Evcil dostlarımızın hamilelikte oluşturduğu riskler dendiğinde, akla ilk gelen hayvan kedidir. Kedilerden kaynaklı "Toksoplazma" adı verilen bir virüsün varlığı biliniyor ancak önlemler alındığında bu virüsün önüne geçmek mümkündür. Şayet evinizde kediniz varsa onu evden uzaklaştırmanız gerekmiyor. Sevmekten ve ilgi göstermekten korkmamakla birlikte çiğ yiyeceklerle beslenmekten kaçınmanız, aşılarını aksatmamanız, onunla temas ettikten sonra ellerinizi özenle yıkamanız gerekiyor. Kediler toksoplazmayı genellikle yavruluk döneminde geçirir, bulaştırıcı olmazlar. Kediniz büyük ise, enfeksiyon süresi yaklaşık 2 haftadır ve kedi parazitleri dışkı yoluyla atar. Bu parazitin bulaşıcı konumuna ulaşabilmesi için 24 saat boyunca canlı olarak dünyada bulunması gerekir. Kumunu düzenli olarak temizlerseniz, Kediniz enfeksiyonu aktif şekilde taşıyor olsa bile parazitlerle temas ihtimaliniz en düşük seviyeye iner.

Hamilelik ve Köpekler

Köpekler insanların en sadık dostu olarak bilinse de, iş hamileliğe geldiğinde köpeğini en çok seven insan bile bir an durup düşünür. Bunun sebebi alınmamış önlemlerin doğurduğu sonuçlar ve kulaktan dolma bilgilerdir. Köpeklerden hamileliği riske atabilecek iki enfeksiyon türü vardır: Hidatik kist ve kuduz. Bu enfeksiyonun önüne geçmek için yapılması gereken çok basittir. Köpeğinizin bu enfeksiyonlara karşı aşılarını aksatmamalı, çiğ et vermekten kaçınmalısınız. Allerjik bir bünyeniz varsa, tüylerine karşı da dikkatli olmakta fayda vardır.

Hamilelik ve Kuşlar

Kuşlardan insana bulaşması en olası olan enfeksiyon "Psittakozis" adlı enfeksiyondur. Bu enfeksiyona neden olan, hemen hemen her kuş türünün taşıyıcısı olduğu " Clamidya Psittaci" adı verilen bir mikroorganizma türüdür. Kuşlardan kaynaklanan enfeksiyonlar, görülen vakalar arasında en az orana sahiptirler. Kuştan insana geçtiğine çok az şahit olunmuştur ve insandan insana geçiş ise henüz saptanmamıştır. Bu bilgilere bakılarak söylenebilir ki gerekli önlemler alındığı takdirde evinizdeki kuşu, kediyi, köpeği evinizden uzaklaştırmanıza gerek yoktur.