Diğer

Altın Fiyatları Döviz Kurları Kredi Teklifleri Şehir Rehberi
Hakkımızda İletişim

Hizmet Sektörünün Kötü Yanları Nelerdir?

Türkiye'de en çok istihdamın yapıldığı sektör hizmet sektörüdür. Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bu dönemde en çok istihdamın hizmet sektöründe olması şaşırtmamalıdır. Çünkü sanayi imkanları kısıtlı daha tam olarak sanayileşmenin tamamlanmadığı bir ülkeyiz. Aynı şekilde tarımda da istihdamın az olması gelişen bir ülke olduğumuzdan kaynaklıdır. Tabii bunun yanında tarımda makineleşme insan gücünün yerini almıştır artık. Somut verilere bakıldığında Türkiye'de yüzde 55,3 gibi istihdamın yarısı hizmet sektöründe çalışmaktadır.

Hizmet sektörü bu yönüyle iş gücünün kılcal damarıdır. Hizmet sektöründe iş kolları hastaneler, özel hastaneler, itfaiye çalışanları, restoran, kafe, otel çalışanları, toplu ulaşım hizmetlerinde çalışanlar ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar olarak oluşmaktadır. Genelde fiziksel güç yerine beyinsel güç kullanılan iletişime ve insan ilişkilerine dayanan sektörlerdir. Ülkemizde hizmet sektöründe başı turizm çekmektedir. Dünya verilerinin bile üstünde bir büyüme gerçekleşmiştir. Bu senenin ilk 6 ayına bakıldığında bir önceki döneme göre yüzde 31 gibi bir artış yaşanmıştır. 11,5 milyar dolar gibi bir tutar ülkemize girmiştir.

Hizmet Sektörünün Kötü Yanları Nelerdir?

Hizmet sektörünün kötü yanları şu şekilde sıralanabilir. Sektör olarak hizmette sınır olmayan yerler dışında hizmette sınırlı olan ve bahsedilen gibi olanaklara sahip olmayan yerler de mevcuttur. Hizmet kalitesi olarak müşteri memnuniyetini karşılayamayan yerler vardır ve bunlar er geç insanlar tarafından cezalandırılır. Çünkü müşteri her daim haklıdır ve verdiği paranın karşılığını almak ister. Bir restorana ya da kafeye gittiğinde güler yüzlü ve sıcak personel ister. Bazı otellerde turistlerin türlü problemlerini çözecek sorun çözücü çalışanlar olmaması kötü bir yan sayılabilir.

Ayrıca küçük büyük tüm oteller ülkede yaşanan her türlü olumsuzluktan etkilenir. Rusya ile geçtiğimiz senelerde yaşanan kriz bizi derinden sarsmış ve birçok işletmenin kapanmasına sebep olmuştur. Banka hizmetlerinde yaşanılan teknik aksaklıklar ya da çağrı merkezi çalışanlarının ilgili olmaması acil halledilmesi gereken işlerde problem yaşamamıza sebep olabiliyor. İşletmeler bazen yaşlı insanlar çalıştırabiliyor bu da genç jenerasyon enerjisini karşılamıyor. Hizmet sektöründe yeterli maaş ile çalıştırılmayan kalifiye olmayan personeller sektörün bir diğer kötü yanı olarak gösterilebilir.