Diğer

Altın Fiyatları Döviz Kurları Kredi Teklifleri Şehir Rehberi
Hakkımızda İletişim

Mortgage Çeşitleri Nelerdir? Konut Kredisi Kaç Farklı Şekilde Alınabilir?

Günümüzde birçok insan bir ev sahibi olmak ve hayallerindeki eve kavuşmak istemektedir. Ama maddi sıkıntı bu duruma engel oluyor. Tam bu sırada Mortgage yöntemi, ev sahibi olmak isteyenlerin yardımına koşuyor.

Mortgage, ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadede krediler sunan bir yöntem olup, geri ödemede ise birçok ödeme kolaylığı sağlıyor. Aşağıda, bu ödeme yöntemleri anlatılmıştır.

Mortgage İçin Ödeme Alternatifleri Nelerdir?

Mortgage, sizlere yalnızca ev almanızda yardımcı olmaz. Bunun yanında sizlere, aldığınız kredileri kira öder gibi düşük oranlarla geri ödemenizi sağlar.12 ay - 240 ay arasında değişebilen bu ödeme sürecinde, işinizi kolaylaştıracak yöntemler şunlardır:

Sabit Faizli Konut Kredisi

Genel olarak, herhangi bankadan kredi alındığında, geri ödemede bu yöntem kullanılıyor. Bu yöntem, alınan kredileri her ay eşit miktarda ve sabit bir faiz miktarı ile ödeme olanağı sağlar.

Piyasada olan dalgalanmalar ödenen miktarı değiştirmez.

Değişken Faizli Konut Kredisi

Yapılan ödemedeki faiz bir dönem sabit kalmaya devam eder. Daha sonra TÜİK tarafından belirlenen TÜFE oranı referans alınarak, uygulanan faiz her ay veya 12 ayda bir değişim gösterir. Faizdeki bu değişim ilgili bankanın Değişken Faizli Mortgage faiz oranına göre değişir. Yani piyasadaki bu dalgalanma, ödeme miktarını değiştirecektir.

Artan Taksitli Konut Kredisi

İlk ödemeler için sıkışık durumda olan tüketiciler için bu yöntem uygulanır. İlk aylar için az oranda ödeme miktarı yapılırken, ileriki aylarda ise daha fazla ödeme yapılır. Ama anapara ödemesi de ödeme süresince artacaktır.

Azalan Taksitli Konut Kredisi

İlk aylar için daha kolay ödeme yapabilen, ileriki aylarda ödeme yapma konusunda sıkışık olabilecek tüketiciler bu yöntemden faydalanır. İlk aylarda daha fazla para, ileriki aylarda ise daha az para ödeniyor. Anapara ise ödeme süresi az olduğundan dolayı daha düşük olacaktır.

Ara Ödemeli Konut Kredisi

Tüketicilerin seçeceği aylarda düşük meblağlı ödeme, diğer aylarda ise yüksek meblağlı ödeme yapılır. Bu durum da ödemenin çabuk bitmesine, böylece daha az faiz ödenmesini sağlar.

Taksit Ertelemeli Konut Kredisi

İlk 3 aydaki ödemeler, fazla masrafın çıkması gibi nedenlerle ertelenir.

Balon Ödemeli Konut Kredisi

Tüketici, bu yöntem ile ödeme yapacağı dönemleri seçer. Taksitin ödenme aralığı ve miktarı bütçeye göre belirlenir.